تبلیغات
اروم آنلاین | اخبار ارومیه | پایگاه خبری ، فرهنگی و ورزشی شمالغرب كشور
logo-samandehi

صاباح نیوز

آبشارآنلاین

مسئولانی که نمک بر زخم دریاچه ارومیه می پاشند

دریاچه ارومیههمیشه آب و مسائل مربوطه به آن جزء بخش های استراتژیک کشور ها محسوب می شود که ابعاد مختلفی از آن را نیز می توان بررسی کرد؛ در گذشته های دور نیز حتی از این نعمت گرانقدر الهی به عنوان ابزاری برای پیشبرد اهداف نظامی استفاده شده است، بطوریکه در برخی مواقع حکمرانان زمان با دخالت در آب یک منطقه، چه سد کردن راه آن و چه مسموم ساختن آب شرب اهالی منطقه هدف،  اهداف نظامی و سیاسی خود را دنبال می کردند.

نباید از یاد برد که 25 سال پیش نیز یکی از بهانه های صدام حسین برای آغاز جنگ تحمیلی علیه جمهوری اسلامی همین مسئله آب و موضوع  مرزی آبی در اروند رود بر اساس خط تالوگ بوده است. مقصود از بیان این مطالب، بیان نمودن اهمیت بخش آب و زیر شاخه های آن است که رفته رفته مورد غفلت واقع شده است.

پس از خوزستان که رتبه اول استان پرآب کشور را به خود اختصاص داده، آذربایجان غربی نیز دومین استان پر آب کشور محسوب می شود؛ آذربایجان غربی استانی سرسبز و چهار فصلی است که علیرغم اینکه سرچشمه های آب دریاچه ارومیه، دریای خزر و حتی خلیج فارس را داراست، خود گریبانگیر مشکلات آبی است، مشکلاتی که شاید هم نشات گرفته از بی تدبیری هاست.

در همین راستا قاضی پور نماینده مردم ارومیه اظهار کرد: سدهای آذربایجان غربی را استان های دیگر مدیریت می کنند.

وی افزود: متأسفانه به علت عدم آشنایی مدیر عامل سازمان آب منطقه ای آذربایجان غربی با حیطه کاری خود، آذربایجان غربی هم اکنون با مشکلات عمده ای در این حوزه رو به رو است، هم اکنون مدیریت بیشتر سد های آذربایجان غربی را استان های دیگر از جمله آذربایجان شرقی بر عهده دارند، به طور مثال سد ارس و رود زرینه رود در آذربایجان غربی واقع شده ولی مدیریت آن را تبریز بر عهده دارد، حتی سد "کانی سیب" پیرانشهر نیز با توجه به اینکه در آذربایجان غربی واقع است  ولی متاسفانه مدیریت آن با تهران صورت می گیرد.

وی با بیان اینکه، به بهانه خشک شدن دریاچه ارومیه تمامی طرح های آبی استان را تعطیل کردند، اذعان کرد: مگر سرچشمه های آب دریاچه ارومیه از استان های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و کردستان نیست؟ چرا تنها در آذربایجان غربی این طرح ها تعطیل می شود؟ باید تذکر دهم آذربایجان شرقی در هر ثانیه 17 متر معکب آب برای آبیاری مناطق کشاورزی و 10 متر مکعب نیز برای تامین آب شرب مورد نیاز خود از زرینه رود آذربایجان غربی آب مصرف می کند که سر جمع 27 متر معکب آب در هر ثانیه می شود، ولی خود آذربایجان غربی نمی تواند از رودخانه های خود بهره ببرد.

وی تصریح کرد: همچنین استان کردستان نیز سالانه 585 میلیون متر معکب از حق آبی دریاچه ارومیه استفاده می کند.

قاضی پور با بیان اینکه، آذربایجان غربی را دومین استان آبی کشور محسوب می کنند، اظهار کرد: در آذربایجان غربی 3 سرچشمه آب دریاچه ارومیه، دریای خزر و خلیج فارس وجود دارد، حال نقطه قابل تأمل این است که چرا با توجه به این شرایط، از استان خوزستان که از 7 استان دیگر آب به آن سرازیر می شود به عنوان اولین استان آبی کشور یاد می شود؟ آیا مسئولان استانی ما توان پیگیری حق و مطالبات خود را ندارند؟

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه، کل استان را مناطق دشت ممنوعه اعلام کردند، گفت: "جناب آقای نقی کریمی" مدیر عامل آب منطقه ای آذربایجان غربی پاسخ دهید، با توجه به اینکه بخش باراندوز آب مازاد دارد چرا در این مناطق بدون بررسی و اقدامات کارشناسانه، دشت ممنوعه اعلام کردید؟ آیا لازم نبود به جای قبولی ریاست هیات والیبال استان و اسپانسری پاراگلایدر، کمی به فکر ملت و استان باشید؟

جنابعالی در دوره مدیریت خود چه شاه کاری انجام دادید که هم اکنون به آن می بالید؟ ای کاش فرهنگی در جامعه شکل گیرد تا مدیرانی که در قد و قواره خدمت به نظام اسلامی نیستند، خود قبل از آشفته کردن وضعیت استعفا دهند.

قاضی پور با تأکید بر اینکه، با پیگیری های صورت گرفته، رسیدگی به وضعیت دریاچه ارومیه در اولین جلسه هیأت دولت مورد بررسی قرار گرفت، تصریح کرد: اگر کارگروه تشکیل شده برای رسیدگی به دریاچه ارومیه، اقدامات نتیجه بخشی برای نجات نگین آبی آذربایجان انجام دهند، دست تک تک مسوولان زحمت کش در این رابطه را خواهم بوسید، ولی اگر باز اقدامات صورت گرفته عوام فریبی باشد و با استفاده از نام دریاچه ارومیه، آب را به مناطق دیگر انتقال دهند از حق مسلم نمایندگان که همان استیضاح وزیر است، استفاده خواهیم کرد.

در همین راستا، "نقی کریمی" مدیر عامل آب منطقه ای آذربایجان غربی، اذعان کرد: در مورد اعلام دشت ممنوعه تهران تصمیم گیری می كند نه مدیر عامل آب منطقه ای.

كریمی در پاسخ به ادعای مطرح شده توسط نماینده مردم ارومیه در خانه ملت، افزود: بیلان آب دشت ها توسط كارشناسان بررسی شده و نتایج این بررسی ها به تهران منتقل می شود، و سازمان مدیریت منابع آب کشور این مناطق را دشت ممنوعه اعلام می كند و سازمان آب منطقه ای در این مورد تصمیم گیرنده نیست.

وی تصریح كرد: آقای قاضی پور به من پیشنهاد دادند كه استعفا كنم، در جواب ایشان عرض می كنم هر كدام كه نمی توانیم برای مردم كاری انجام دهیم استعفا دهیم، من از مدیركلی و ایشان هم از نمایندگی مردم در مجلس.

مدیرعامل شركت آب منطقه ای آذربایجان غربی ادامه داد: مدیریت سد های ارس و زرینه رود از ابتدا، یعنی همان سی سال قبل كه شركت آب منطقه ای تأسیس شد در اختیار تبریز بود، اینگونه نبوده كه مدتی در اختیار ما قرار گرفته باشد و مجددا به خود تبریز برگردانیم، در این مورد هم بنده و هم آقای قاضی پور تلاش های زیادی را انجام دادیم ولی موفق نشدیم.

كریمی در پاسخ به سؤالی مبنی بر استفاده بیش از حد از حق آبه دریاچه ارومیه در مناطق جنوبی استان اظهار كرد: این مساله را از جهاد كشاورزی پیگیری كنید، علی رغم این كه آب های سطحی نسبت به سال گذشته یك درصد و نسبت به میانگین سی و چهار سال گذشته هفت درصد افزایش داشته، شاهد كاهش 28 سانتی متری آب دریاچه ارومیه بوده ایم که در این رابطه جهاد کشاورزی باید پاسخگو باشد.

وی همچنین در رابطه با استفاده از حق آبه آذربایجان غربی توسط استان های دیگر، اظهار کرد: در این رابطه اطلاعی ندارم، پیگیر این موضوع را نیز از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی باشید.

وی همچنین در مورد ادعای مطرح شده در مورد عدم حمایت سازمان آب از مكانیزه كردن گاوداری ها خاطرنشان كرد: در این حوزه حتی یک مورد هم كار غیر قانونی انجام نشده ما طبق قانون عمل می کنیم، تمامی گاوداری ها باید پروانه آب داشته باشند تا مجوز برای آنان صادر شود، آقایان چگونه از ما انتظار دارند خلاف قانون عمل کنیم؟

طبق اظهارات برخی نمایدگان استان در خانه ملت مشخص شد، گاوداری شیرین عسل در آذربایجان شرقی واقع در شهرستان شبستر که ظرفیت 12 هزار رأسی نیز دارد بدون هیچگونه مشکل آبی و با همکاری کامل دستگاه های مربوطه استانی راه اندازی می شود ولی در آذربایجان غربی علاوه بر مشکلات مربوطه در رابطه با دشت های ممنوعه که مطرح شد، طرح های صنعتی نیز که برای توسعه استان از ضروریات می باشند با کارشکنی ها دستگاه های مربوطه بر زمین می ماند.

درگیری رسانه ای بین نمایندگان مجلس به خصوص نادر قاضی پور و مدیر عامل آب منطقه ای آذربایجان غربی به اندازه ای بالا گرفته که "نقی کریمی" بیانه ای نیز در این رابطه ارائه داده است؛ خبرنگار ما جهت شفاف سازی ابعاد مختلف این موضوع، در نشست مطبوعاتی استاندار آذرباجان غربی پیگیر این موضوع شد.

جلال زاده استاندار آذربایجان غربی، در پاسخ به این سؤال ، مبنی بر اینکه، آیا مسئولان آذربایجان غربی توان مدیریت منابع طبیعی و سد های استان را ندارند که مدیریت آنها به استان های دیگر واگذار می شود، گفت: مدیریت سد ارس را قبل از شکل گیری شرکت آب منطقه ای استان، آذربایجان شرقی بر عهده داشت که پس از شکل گیری شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی درخواست کردیم مدیریت این سد به استان واگذار شود ولی تا کنون متأسفانه به نتیجه ای نرسیدیم.

وی ادامه داد: بحث مدیریت سد کانی سیب پیرانشهر را نیز برای تسریع روند اجرایی و احداث آن با تمایل خود به وزارت نیرو واگذار کردیم که در این راستا نیز پس از آبگیری مدیریت آن را برعهده خواهیم گرفت و اجازه سوء استفاده از آن را نخواهیم داد.

جلال زاده همچنین در رابطه با اقدامات صورت گرفته در رابطه با دریاچه ارومیه، گفت: برخی استان ها از فرصت انتقال آب به دریاچه ارومیه سوء استفاده کرده و خواهان مصادره کردن هدف اصلی این پروژه ها هستند، به طور مثال، خط انتقال آب ارس برای دریاچه ارومیه ولی به کام آذربایجان شرقی است، باید متذکر شوم نمایندگان مجلس در بحث انتقال آب ارس به دریاچه ارومیه مورد غفلت واقع شدند باید ابعاد مختلف این پروژه شفاف سازی می شد که تا به حال نشده است.

وی در این رابطه ادامه داد: خوشحالیم که کارگروه ویژه ای برای بررسی وضعیت دریاچه ارومیه از سوی دولت جدید تشکیل شده ولی در این راستا بنده طی نامه ای که به دکتر روحانی ارسال کردم، به رئیس جمهور جدید یک پیشنهاد و یک یادآوری داشتم؛ مسئولیت کارگروه تشکیل شده در دولت دهم در راستای رسیدگی به دریاچه ارومیه را شخص معاون اول رئیس جمهور بر عهده داشت، که در دولت جدید این وظیفه به دستگاه های مربوطه ارجاع داده شده، در این رابطه باید بیان کنم، دستگاه های اجرایی و وزارت خانه های مربوطه در رابطه با دریاچه ارومیه عزم جدی ندارند چرا که هر کدام دستگاه دیگر را مقصر می دانند، در این راستا نیز پیشنهاد می کنم خود شخص رییس جمهور وارد عمل شود، چون تنها در این صورت مشکلات پایان خواهد یافت، باید وضعیت دریاچه ارومیه و راهکار های رسیدگی به آن در شورای عالی آب به مدیریت شخص رئیس جمهور در این رابطه مورد بررسی قرار گیرد.

همچنین روح الله بیگی نماینده مردم میاندوآب در مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه به طور جد پیگیر، مشکل انتقال آب زرینه رود به آذربایجان شرقی خواهیم بود، اذعان کرد: تصمیم انتقال آب زرینه رود به آذربایجان شرقی در دوران پر آبی استان صورت گرفته است، طی چند سال گذشته با خشکسالی های صورت گرفته، آذربایجان غربی خود نیازمند به آب است، چگونه انتظار دارند رود های خود را همچنان روانه استان های دیگر نماییم؟

وی ادامه داد: روستاهایی در آذربایجان غربی داریم که علاوه بر آب شرب، حتی آب کشاورزی نیز ندارند؛ علاوه بر آب شرب، شهرک های صنعتی آذربایجان شرقی و مناطق کشاورزی آنان از رود های آذربایجان غربی استفاده می کنند، سریعا به این موضوع حساس باید رسیدگی شود چرا که در این راستا حق مردم استان ما ضایع می شود.

این نماینده مردم در خانه ملت با اعلام اینکه، به بهانه دریاچه ارومیه، پروژه هایی را که هزینه های میلیاردی برای طرح ریزی آنان به عمل آمده را تعطیل می کنند، افزود: رسیدگی به دریاچه ارومیه عزم ملی می طلبد، بد سلیقه ای و کم اندیشی ها در این رابطه باعث شده، آب های آذربایجان غربی را سایر استان ها مورد بهره برداری قرار دهند، امیدواریم دولت جدید با جدیت پیگیر وضعیت دریاچه ارومیه باشد چرا که در صورت ادامه روند کنونی و طبعات خشک شدن دریاچه ارومیه مشکلات جدیدی گریبانگیر استان خواهد بود.

این روزها با پایان دولت دهم وشروع به کار دولت جدید، فضای جدیدی بر آذربایجان غربی حاکم است، بطوریکه حتی برخی افرادی که تا کنون زبان در دهن نداشتند و از هرگونه اظهار نظر در رابطه با دریاچه ارومیه اجتناب می کردند به یکدفعه به منتقدان اصلی ماجرا تبدیل شده و با برخی جملات خود عملکرد خود را زیر سوال می برند.

روزها می گذرد و در واپیسن لحظات، ضد آب عمل کردن سازمان های آب و کشمکش بین مسئولان بر زخم های دریاچه ارومیه نمک می پاشد و بس.

لازم به ذکر است نمایندگان محترم استان در مجلس شورای اسلامی که تا پیش از این و در سال های گذشته بر سدسازی و هدایت منابع آبی به پشت سدها تأکید می کردند و بر وجود سدهای فراوان در اقصی نقاط استان تأکید داشتند و عدم وجود سد را نشانه ضعف مدیریت و مهندسی استان عنوان می کردند اما همین آقایان با گذشت کمتر از سه یا چهار سال از بیان این مطلب ، وجود سدها را نشانه بی برنامگی و عدم مطالعه و برنامه ریزی ضعیف مسئولان استانی دانستند!

آقایان عزیز ، نمایندگان محترم استان آذربایجان غربی در مجلس ، به جای دعواهای بی مورد و مقصر جلوه دادن همدگیر ، تکلیف را مشخص کنید. بالاخره وجود یا عدم وجود سدها نشانه ضعف در برنامه ریزی و مهندسی منابع آب استانی است؟ و برای نجات نگین آذربایجان چه اقداماتی با همبستگی مسئولان ادارات استانی و نمایندگان آذربایجان غربی در مجلس ، می توان انجام داد؟

شماره 1000 روزنامه آبشار
روزنامه آبشار چاپ یکشنبه 25 بهمن 94
آخرین مطالب
 • برگزاری جشنواره فرهنگی عترت ویژه کارکنان بانک مهر اقتصاد آذربایجان غربی
 • جدیدترین رتبه بندی دانشگاههای علوم پزشکی/دانشگاه علوم پزشکی ارومیه در جمع برترین ها
 • آگهی مناقصه عمومی روکش آسفالت جاده دسترسی حجاج فرودگاه ارومیه
 • «آگهی مزایده و فروش اموال غیرمنقول(نوبت دوم)» ششدانگ خانه در خیابان خیام ارومیه
 • توصیه هاشمی رفسنجانی به رد صلاحیت شده های انتخابات
 • همایش رسانه و دموکراسی در حسینیه فاطمه الزهرای سپاه تهران برگزار شد
 • آشنایی با الهه سرشار؛ فعال فرهنگی، علمی و اجتماعی شهر ارومیه
 • ماموستا هاشم آبادی: ایران تنها کشوریست که با اتحاد مذاهب اسلامی به مبارزه با ظلم می پردازد
 • فریاد برائت مردم استان در جای جای آذربایجان غربی از رژیم دژخیم آل سعود+تصاویر
 • قتل دختر عکاس اشنویه ای به خاطر عفت و مقاومت در برابر تجاوز
 • محورهای خبری سایت های اپوزیسیون برای تبلیغات علیه نظام جمهوری اسلامی
 • سردار خرّم در سال نوی میلادی با خانواده یک شهید ارمنی دیدار و گفتگو کرد+گزارش تصویری
 • گزارش تصویری راهپیمایی مردم ارومیه در محکومیت اعدام شیخ نمر
 • با دکتر محسن امامی حقوقدان جوان ارومیه ای بیشتر آشنا شویم
 • خبر فوری/شیخ نمر باقر النمر به شهادت رسید
 • صاباح نیوز
  اخبار را بدون سانسور بخوانید
  SabahNews.ir
  آبشار آنلاین
  نخستین روزنامه مجازی شمال غرب کشور
  AbsharOnline.ir
  اسپور نیوز
  نخستین سایت خبری ورزشی شمال غرب کشور
  SporNews.ir
  آفتاب
  هر روز با آفتاب شروع می شود
  Aftabir.com
  ارس تبار
  پایگاه خبری تحلیلی اصلاندوز
  ArasTabar.ir
  تبلیغات شما
  جهت سفارش تبلیغ در این مکان با ما تماس بگیرید
  YourSite adress
  اسپور نیوز

  بنیاد كودك ارومیه

  عصرخبر

  ذوالفقار نیوز

  دنیز نیوز

  کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به اروم آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.