نیکوترین عادت تفکر است و حکمت زاده تفکر.
خانه » اخبار » کشورهای عربی از نقش آینده ترکیه در منطقه نگران هستند

کشورهای عربی از نقش آینده ترکیه در منطقه نگران هستند

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، «حمیدرضا دهقانی‌ پوده»، مدیرکل خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت امور خارجه امروز (شنبه) در همایش تخصصی چشم‌انداز تحولات سوریه و نظم منطقه‌ای غرب آسیا در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی طی سخنانی درباره خروج نیروهای آمریکایی از سوریه و تصمیم ترامپ در این زمینه عنوان کرد: شخص ترامپ در تصمیم گیریها نهادهای داخلی را شریک نمی داند چه برسد به کشورهای هم پیمان.
وی افزود: این تصمیم مثل سایر تصمیمات ترامپ بیشتر جنبه شخصی داشته است، بدون اینکه نهادهای داخلی آمریکا در این زمینه تاثیرگذار بوده باشند.
مدیرکل خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت خارجه درباره اینکه ترامپ چرا تصمیم را اتخاذ کرد؟ گفت: به نظر می رسد هر تصمیم ترامپ یک تصمیمی است که بخشی از آن برمی گردد به چشمداشت و رایی که از انتخاب کننده آمریکایی (برای دور دوم) انتظار دارد و همواره دنبال این است تعداد رای خود را افزایش دهد و به تعهدات انتخاباتی خود عمل کند.
دهقانی پوده بیان کرد: ترامپ سعی کرده تعهداتش را عملی کند و در بعد خارجی بخشی از تصمیم ترامپ این بود که وضعیت آمریکا در شمال شرق سوریه وضعیت سختی بود. آنها همچنین گزینه کُردی را به جای ترکی انتخاب کرده بودند.
وی بیان کرد: استمرار این وضعیت می توانست در آینده برای آمریکا هزینه های استراتژیکی داشته باشد.
این دیپلمات ارشد عنوان کرد: نگرانی از اینکه ترکیه به سمت شرق برود باعث شد آمریکا این تصمیم را بگیرد.
مدیرکل خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت خارجه به روند آستانه اشاره و بیان کرد: بعد از مذاکرات آستانه همه شاهد بودند این روند استمرار یافته است و ممکن است به موضوعات دیگر منطقه ای سرایت کند، این برای آمریکایی ها قابل تحمل نیست.
دهقانی پوده اضافه کرد: طرح های زیادی انجام شد که روند آستانه فرو بپاشد.

این دیپلمات ارشد درباره خروج نیروهای آمریکایی از سوریه عنوان کرد: ترامپ حرفی را زده که در آمریکا قابل فروش بوده است. این کار خیلی مهم بود، دو هزار سرباز آمریکایی اهمیت زیادی ندارد، ولی وسعت سرزمین و سیاست پشت تخلیه و پایگاه های هوایی که آنجاست خیلی مهم است و اگر عقب نشینی از پایگاهها باشد می تواند مهم تلقی شود.

وی گفت: اسرائیلی ها و کشورهای عرب طرفدار آمریکا و کردهای سوریه از این خروج ناراحت شدند و احساس کردند حامی آنها این سنگر را خالی کرده و از آن طرف، ترکیه، ایران و روسیه خوشحال شدند. ما می گفتیم که این اشغال باید پایان یابد و معتقدیم این کار در جهت کاهش بحران است و اگر درست عمل کنیم صد در صد پیروزی از آن مردم سوریه است.
دهقانی پوده اضافه کرد: هنوز درباره کیفیت و چگونگی این کار با تردیدها و سوالات زیادی روبرو هستیم.

*اهداف سفر پامپئو و بولتون به منطقه
مدیرکل خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت خارجه ادامه داد: یکی از اهداف سفر پامپئو و بولتون به منطقه برای پوشش دادن نگرانیهای کسانی بودند که از این خروج دچار نگرانی شده بودند.
وی گفت: اگر آمریکایی ها عقب نشینی هم نکنند، ولی این عقب نشینی درصد بالایی از کارکرد خود را داشته و ناامیدی را ایجاد کرده است.
این دیپلمات ارشد بیان کرد: شاید برخی از خارجی ها خیلی دلشان راضی نباشد مردم سوریه آن پیروزی شیرین را درک کنند.
وی درباره اینکه ترکیه چه خواهد کرد؟ اظهار داشت: شاید این باعث شود که ترکیه به سمت شرق نرود و تامل کنند.
این دیپلمات ارشد کشورمان درباره بازگشایی سفارتخانه های عربی و بازگشت سوریه به اتحادیه عرب گفت: نه عربها از خروج آمریکا از سوریه مطلع بودند و خوشحال شدند و نه آمریکا از تصمیم عربها برای بازگشایی سفارتخانه ها و بازگشت سوریه به اتحادیه عرب خوشحال شد. آن چیزی که عربها انجام دادند مقدار زیادی به این برمی گردد که از نقش آینده ترکیه در منطقه نگران هستند.
دهقانی پوده افزود: این کشورها (عربها) دو همسایه غیر عرب (ترکیه و ایران) دارند که نسبت به این دو همسایه سوظن دارند و به همین خاطر از همراهی و همکاری آنها استفاده نمی کنند.
وی گفت: ترکیه سعی خواهد کرد منطقه حائلی را در طول مرز سوریه در نظر بگیرد.
این دیپلمات ارشد خاطرنشان کرد: از نظر ما یک امر طبیعی است که دولت سوریه حاکمیتش را بر همه جای سوریه حاکم کند.
وی گفت: تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه با فشار غرب و آمریکا به شکست انجامید و ایران بیشتر از هر بازیگر دیگری در این زمینه و به نتیجه رسیدن این کمیته تلاش کرد.
مدیرکل خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت خارجه در ادامه سخنانش اضافه کرد: سه کشور ضامن روند آستانه به تلاشها برای حل بحران سوریه ادامه می دهند.
وی گفت: در ۲۰۱۹ می توانیم امیدوار باشیم بحران سوریه رو به انتها است، این به معنای پایان بحران نیست و انشاءالله تا پایان سال ۲۰۱۹ دیگر بحرانی بعنوان سوریه نخواهیم داشت.

دهقانی پوده همچنین گفت: روند آستانه بر مبانی معقول و نیاز سه کشور تاسیس شده و به شدت دستخوش فروپاشی قرار نخواهد گرفت و شاید در آینده به موضوعات دیگر تسری یابد و ایران به دنبال حفظ این روند است.

دهقانی پوده درباره حضور آینده ایران در حوزه های اقتصادی در سوریه گفت: هنوز حضور ترکیه در سوریه غیرقانونی است و هنوز از دولت سوریه تحت عنوان رژیم نام می برند. این نگرانی است که در آینده ما نتوانیم پا به پای ترکها، عربها و چین در سوریه کار کنیم. البته این به توانمندی ما برمی گردد. فرصتهایی در قطر و … برای ما فراهم شد، ولی بهره برداری به اندازه مورد انتظار نبود.
وی گفت: بازسازی یک فرصت برای ماست و باید از این فرصت استفاده کنیم.

*با کردها ارتباط داریم
دهقانی پوده گفت: ما با کردها کار می کنیم و با برادران کرد ارتباط داریم و یکی از علتها به خاطر تاریخ و تمدن مشترک ماست و این ارتباطات به امروز و دیروز بر نمی گردد. البته آمریکایی ها و اسرائیلی ها توطئه هایی می کنند، ولی آمریکایی ها وفادار نیستند. کردها متعلق به اینجا هستند و همواره ارتباط داریم و خواهیم داشت.
این دیپلمات ارشد همچنین خاطرنشان کرد: اینکه کشورهای عربی به سوریه بازگشتند گام درستی بوده است.

*ترامپ اهل جنگ نیست، هارت و پورت می کند
وی درباره احتمال وقوع درگیری نظامی آمریکا با ایران نیز گفت: ترامپ آدم اهل جنگ نیست، هارت و پورتی می کند تا از این طریق طرف را تسلیم کند و پای میز مذاکره بیاورد. ولی اینکه وارد جنگ شود با مفاهیمی که بیان کرده بود متناسب نیست و برای جنگ هم نیروی منطقه ای می خواهد. آمریکایی ها کسی را در منطقه ندارند که دیوانگی که صدام انجام داد را مرتکب شود.
دهقانی پوده خاطرنشان کرد: بولتون و پامپئو مثل اسلاف خود خواهند رفت و تندروتر از نیکی هیلی نداشتیم که آن هم ترامپ کنارش زد. متیس را هم تحمل نکرد و برکنار کرد. این پیش بینی (وقوع درگیری بین ایران و آمریکا) به اعتقادم درست نیست.
مدیرکل خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت خارجه تصریح کرد: ما دنبال درگیری و جنگ در منطقه نیستیم.
دهقانی پوده همچنین گفت: ما حضور مستشاری در سوریه داریم.
وی درباره ادلب هم گفت: در ادلب توافق سوچی بین روسیه و ترکیه امضا شد. الان وضعیت تغییر کرده و النصره حدود هشتاد درصد آنجا را گرفته است. ما الان با وضعیتی مواجهیم مثل وضعیتی که با تروریستهای داعش مواجه بودیم و باید ببینیم دولت سوریه چه برنامه ای برای این منطقه دارد و اینکه در چارچوب آستانه چطور می توانیم این موضوع را حل کنیم.

انتهای پیام/

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز