بهتر است روی پای خود بمیری تا روی زانو‌هایت زندگی کنی.
خانه » اخبار » صالحی: مشابه کارخانه کیک زرد را در آینده در چند جای استان یزد خواهیم داشت

صالحی: مشابه کارخانه کیک زرد را در آینده در چند جای استان یزد خواهیم داشت

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، علی اکبر صالحی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی امشب (چهارشنبه) در برنامه گفت وگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما مستقیم از کارخانه کیک زرد اردکان (مجتمع شهید رضایی نژاد) به تشریح آخرین دستاوردها در عرصه هسته ای کشور پرداخت و به سوالات مطرح شده پاسخ داد.

رئیس سازمان انرژی اتمی در ابتدا دهه فجر را تبریک گفت.

وی درباره انتقال دومین محموله کیک زرد تولیدی کارخانه اردکان (۳۰ تن کیک زرد) که امروز به UCF اصفهان منتقل شد، عنوان کرد که مشابه این کارخانه را در آینده در چند جای استان یزد خواهیم داشت.

رئیس سازمان انرژی اتمی درباره اهمیت کیک زرد گفت: ماده اولیه اورانیوم در صنعت هسته ای یک ماده استراتژیک است و اورانیوم را به راحتی نمی توان در بازارهای بین المللی خریداری کرد. اگر کشوری می خواهد دارای صنعت هسته ای شود باید از داشتن اورانیوم و کیک زرد حصول اطمینان داشته باشد.

معاون رئیس جمهور افزود: نیروگاه بوشهر در حال حاضر ۲۷۰ تن اورانیوم طبیعی استفاده می کند و جمع اورانیوم موجود ما حدود هزار تن برای سه سال است. از سال های ۸۵ معدن گچین در بندرعباس اورانیوم استحصال کردیم برای ۱۰ سال و به طور متوسط سالی ۱۰ تن استخراج شد که ۱۰۰ تن اورانیوم استحصال کردیم و الان آن معدن بسته شده است. کارخانه ای که در بندرعباس بود در حد آزمایشگاهی و استفاده از تکنولوژی قدیمی بود.

صالحی افزود: کارخانه اردکان یزد کارخانه عظیمی است که می تواند در سال ۸۴ تن کانسنگ اورانیوم را پذیرا باشد و به کیک زرد تبدیل کند. بخش قابل توجهی از تجهیزات در این کارخانه در ایران ساخته شده است.

به گزارش فارس، رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه دو سه سال در حال بهسازی این کارخانه بودیم، اظهار داشت: در یک سال و نیم اخیر شروع به تولید آزمایشی کیک زرد کردیم که حدود ۴۰ تن تولید کردیم و از حالا به بعد روی ریل تولید افتاده ایم و به میزانی که پول تزریق شود می توانیم کانسنگ اورانیوم را استخراج کنیم.

وی درباره اکتشاف و استخراج نیز گفت: حدود ۲۰ درصد ایران را قبل از انقلاب اکتشاف هوابرد انجام داده بودند بعد از انقلاب متوقف شد و از ۱۳۸۸ با توصیه رهبر انقلاب و کمک ایشان توانستیم اکتشاف هوایی را دوباره راه اندازی کنیم و از آن زمان تا به امروز حدود ۸۰ درصد کشور را اکتشاف هوایی کرده ایم و تفسیر این برداشت ها را خودمان در داخل کشور انجام می دهیم. الان خلبان های ما ایرانی هستند، مفسران نقشه ها ایرانی هستند و وقتی که جایی را پیدا می کنیم روی زمین پی جویی می کنیم و قریب ۳۰۰ هزار متر حفاری کرده ایم.

صالحی افزود: در اکتشاف و استخراج خوداتکا هستیم و ۹۵ درصد متکی به خود هستیم. با اکتشاف های انجام شده اگر به لحاظ ذخایر غنی نیستیم، فقیر هم نیستیم و با شتاب لازم و امکاناتی که در اختیار داریم عمل می کنیم که اورانیوم مورد نیاز خود را استخراج کنیم.

به گزارش فارس، رئیس سازمان انرژی اتمی درباره دستاوردهای جدید صنعت هسته ای با بیان اینکه این صنعت وسیع است و کاربردهای متعددی در بهداشت، صنعت و کشاورزی دارد، گفت: ایران در صنعت هسته ای در بین کشورهای در حال توسعه جزو کشورهای استثنایی است که توانسته در تمامی حوزه های این صنعت پیش برود. ایران در آب سنگین، غنی سازی، اکتشاف و استخراج، تولید رادیودارو و … در حال فعالیت است و در صنعت نفت سانتریفیوژهای پیچیده آنها را ما تامین می کنیم.

معاون رئیس جمهور اضافه کرد: سوخت ۲۰ درصد قبلی را براساس مهندسی معکوس تولید کرده بودیم ولی الان شروع کردیم به طراحی سوخت جدید ۲۰ درصد، در زمینه طراحی سوخت نیروگاه بوشهر قدم های بلندی برداشتیم که البته هنوز کار دارد. الان مشابه قرص سوخت بوشهر، تیوب های زیرکنیوم را ساخته ایم ولی در راکتور نمی گذاریم باید انواع تست ها را انجام دهیم و بعد از اطمینان سوخت را در راکتور بگذاریم.

وی درباره غنی سازی ۱۹۰ هزار سو گفت: بنا به فرمان رهبر معظم انقلاب اقدامات لازم را انجام دادیم. ایشان در زمان مذاکرات توصیه داشتند که با هوشمندی و هوشیاری مذاکره کنید و استنباط ما از توصیه های ایشان این بود که پل های پشت سر را خراب نکنیم. الان بنا به توصیه ایشان آمادگی لازم را ایجاد کرده ایم برای ۱۹۰ هزار سو یکی از اقداماتی که باید انجام می دادیم یک سالن مدرن مونتاژ سانتریفیوژ است که در دوران مذاکرات تجهیزات را خریداری کردیم و الان سالن کامل شده و می توانیم در آن سالن سانتریفیوژهای IR4 و IR6 را مونتاژ کنیم.

در حال تکمیل…

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز